Porady

Olejowanie włosów – olej kokosowy

Według Ajurwedy, najlepsze kosmetyki to takie, które można również zjeść. Do tej właśnie kategorii zaliczają Hindusi olej kokosowy. W Indiach produkt ten był ceniony i stosowany od stuleci, a sama palma kokosowa uchodziła za drzewo o mnóstwie zastosowań, o czym dobitnie świadczy jedna z jej sanskryckich nazw: kalpa wriksza – „drzewo dostarczające wszystkiego, co potrzebne do życia”.

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy powstaje poprzez tłoczenie miąższu palmy kokosowej i, jak większość olejów, występuje w postaci rafinowanej i nierafinowanej. W temperaturze pokojowej przyjmuje postać stałą, w wyższej półpłynną lub płynną. Produkt ten od stuleci ceniony jest za swoje niezwykłe właściwości i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetyce. Stanowi bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu laurynowego, palmitynowego i kaprylowego, oraz nienasyconych, między innymi oleinowego i linolenowego. Ponadto zawiera witaminę B2, B6, E, C, kwas foliowy, potas, wapń, magnes, fosfor, żelazo, sód i cynk.

Olejowanie włosów

Jednym z podstawowych, praktykowanych od dawien dawna przez Arabki i Hinduski, sposobów pielęgnacji włosów jest olejowanie. Zabieg ten polega na rozprowadzeniu na włosach i skórze głowy oleju i wykonaniu delikatnego masażu. Następnie,  celem wzmocnienia działania nałożonego kosmetyku, nakłada się na włosy czepek foliowy i owija całość ręcznikiem. Po odczekaniu jednej do trzech godzin, olej należy dokładnie zmyć. Dla uzyskania optymalnego efektu zabieg ten należy powtarzać jeden do dwóch razy w tygodniu.

Pielęgnacja włosów olejem kokosowym – korzyści

Jednym z najlepszych i najpopularniejszych olejów do pielęgnacji włosów jest olej kokosowy. Regularnie stosowany, gwarantuje wspaniałe efekty, między innymi:

  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • regeneruje zniszczone końcówki,
  • nawilża – zabezpiecza przed utratą wilgoci i posiada silne właściwości higroskopijne,
  • odżywia włosy – nadaje im zdrowy wygląd, blask i miękkość,
  • pomaga w walce z łupieżem – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych może pomóc w pozbyciu się tej przypadłości na zawsze,
  • zapobiega przesuszaniu się włosów – pomaga utrzymać długotrwałe i właściwe nawilżenie,
  • posiada silne właściwości tonizujące – pomaga w tonizowaniu włosów, zwłaszcza suchych,
  • wspomaga leczenie infekcji skórnych,
  • nadaje włosom delikatny, apetyczny aromat.

Olejowanie włosów jest bez wątpienia doskonałą metodą pielęgnacji oraz zapobiegania/leczenia wielu nieprzyjemnych schorzeń. Trzeba jednak pamiętać, że dla osiągnięcia pożądanych efektów wymagana jest regularność i cierpliwość. Na pierwsze widoczne zmiany nierzadko trzeba poczekać kilka tygodni, ale za będą one trwałe i dzięki zastosowaniu w pełni naturalnej metody, pozbawione efektów ubocznych. Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że naturalne metody pielęgnacji włosów, choć sprawdzone przez setki pokoleń, nie zawsze muszą okazać się skuteczne. Wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *