Porady

Jak sobie radzić z przetłuszczaniem włosów?

Piękne włosy z naturalnym połyskiem, naturalnie się układające – to marzenie każdej kobiety. Są przecież najpiękniejszą ozdobą, a zadbana fryzura dodaje urody i podkreśla kobiecy urok. Niestety, nie każda z pań została przez naturę obdarowana wymarzoną burzą idealnych włosów. Częstym problemem są przetłuszczające się włosy, które szybko tracą świeżość. Jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim – trzeba je traktować łagodnie. Wiele osób sądzi, że aby zminimalizować przetłuszczanie, należy stosować zdecydowane środki, które wysuszając skórę głowy, usuną problem. Nie jest to właściwe postępowanie. Silnie działające szampony i agresywne środki myjące doprowadzą, owszem, do przesuszenia, ale nie sprawią, że włosy będą się mniej przetłuszczać. Mogą wręcz nasilić dolegliwości – skóra zareaguje zwiększoną produkcją sebum, może się pojawić łupież i podrażnienia. Lepszym rozwiązaniem będą delikatne szampony, które łagodnie oczyszczą włosy i skórę głowy.

Sposoby na przetłuszczające włosy

Jak często myć przetłuszczające się włosy? Odpowiedź jest jedna: tak często, jak tego potrzebują. Nie jest prawdą, że częste mycie nasili problem, a nieświeża fryzura nikomu nie dodaje uroku.

Najlepiej ograniczyć stosowanie środków do układania fryzury, takich jak pianki czy żele – mogą one spotęgować przetłuszczanie się potraktowanych nimi pasm. W razie potrzeby bardziej godne polecenia będą delikatne mgiełki do stylizacji, najlepiej takie dostosowane do typu włosów.

Aby wspomóc kondycję włosów można stosować również domowe środki, które pomogą ograniczyć produkcję sebum i zachować świeżość włosów na dłużej. Najbardziej znane „babcine” sposoby to płukanki z sokiem z cytryny czy octu jabłkowego, wyciągi ziołowe (z ziół takich jak pokrzywa, rozmaryn, tymianek, skrzyp polny). Wiele osób chwali sobie maseczki z naturalnych glinek czy surowego białka jaja.

Co na przetłuszczające się włosy?

Jeśli mimo stosowania właściwej pielęgnacji i domowych kuracji, problem się nie zmniejsza, a przetłuszczanie się włosów jest mocno nasilone – warto zasięgnąć porady… dermatologa. Przyczyna leży bowiem w niewłaściwym funkcjonowaniu gruczołów łojowych w skórze głowy, a specjalistą od problemów skórnych jest dermatolog właśnie. Taki specjalista będzie też posiadał wiedzę z zakresu trychologii, czyli dziedziny obejmującej dolegliwości w obrębie skóry głowy i włosów i z pewnością będzie w stanie dokonać diagnozy konkretnego przypadku, ustalić przyczynę zaburzeń lub ewentualnie skieruje do lekarza innej specjalności (niekiedy konieczna bywa konsultacja endokrynologa czy ginekologa).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *